Niskocenne składniki majątku w ewidencji księgowej
Od początku 2018 r. podatkowym odpisom amortyzacyjnym podlegają te składniki majątku, których wartość początkowa przekracza 10 tys. zł. Zmiana ta miała zachęcić przedsiębiorców do zwiększania wydatków inwestycyjnych.
Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) środki trwałe to, co do zasady, rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności:
a) nieruchomości – w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki,
b) maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,
c) ulepszenia w obcych środkach trwałych,
d) inwentarz żywy.
Kiedy będziemy mieć do czynienia z niskocennymi składnikami majątku? Ustawa o rachunkowości nie określa maksymalnej wartości środka trwałego, który możemy uznać za niskocenny. Tym sposobem pozostawia jednostce swobodę określania poziomu tej granicy. W praktyce jednostki najczęściej przyjmują za wartość graniczną kwotę określoną w przepisach prawa podatkowego. Jednak to rozwiązanie należy traktować jako uproszczenie. Odnosząc się do przepisów samej ustawy o rachunkowości jednostki mogą przyjąć granicę kwotową z przepisów podatkowych, pod warunkiem, że nie zniekształca to prezentowanej w sprawozdaniu sytuacji finansowej, majątkowej i wyniku finansowego. Warto jednak dodać, że jednostka ma obowiązek ująć w polityce rachunkowości przyjęte wartości maksymalne dla niskocennych środków trwałych.
...
Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.
Ponad milion tekstów w jednym miejscu.
Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"
ZamówUnikalna oferta