Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

Szukaj w:
[x]
Prawo
[x]
Ekonomia i biznes
[x]
Informacje i opinie
ZAAWANSOWANE

Niskocenne składniki majątku w ewidencji księgowej

24 października 2018 | Rachunkowość
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita
źródło: Rzeczpospolita

Od początku 2018 r. podatkowym odpisom amortyzacyjnym podlegają te składniki majątku, których wartość początkowa przekracza 10 tys. zł. Zmiana ta miała zachęcić przedsiębiorców do zwiększania wydatków inwestycyjnych.

Zgodnie z definicją zawartą w art. 3 ust. 1 pkt 15 ustawy o rachunkowości (dalej: uor) środki trwałe to, co do zasady, rzeczowe aktywa trwałe i zrównane z nimi, o przewidywanym okresie ekonomicznej użyteczności dłuższym niż rok, kompletne, zdatne do użytku i przeznaczone na potrzeby jednostki. Zalicza się do nich w szczególności:

a) nieruchomości – w tym grunty, prawo użytkowania wieczystego gruntu, budowle i budynki,

b) maszyny, urządzenia, środki transportu i inne rzeczy,

c) ulepszenia w obcych środkach trwałych,

d) inwentarz żywy.

Kiedy będziemy mieć do czynienia z niskocennymi składnikami majątku? Ustawa o rachunkowości nie określa maksymalnej wartości środka trwałego, który możemy uznać za niskocenny. Tym sposobem pozostawia jednostce swobodę określania poziomu tej granicy. W praktyce jednostki najczęściej przyjmują za wartość graniczną kwotę określoną w przepisach prawa podatkowego. Jednak to rozwiązanie należy traktować jako uproszczenie. Odnosząc się do przepisów samej ustawy o rachunkowości jednostki mogą przyjąć granicę kwotową z przepisów podatkowych, pod warunkiem, że nie zniekształca to prezentowanej w sprawozdaniu sytuacji finansowej, majątkowej i wyniku finansowego. Warto jednak dodać, że jednostka ma obowiązek ująć w polityce rachunkowości przyjęte wartości maksymalne dla niskocennych środków trwałych.

...

Dostęp do treści Archiwum.rp.pl jest płatny.

Archiwum Rzeczpospolitej to wygodna wyszukiwarka archiwalnych tekstów opublikowanych na łamach dziennika od 1993 roku. Unikalne źródło wiedzy o Polsce i świecie, wzbogacone o perspektywę ekonomiczną i prawną.

Ponad milion tekstów w jednym miejscu.

Zamów dostęp do pełnego Archiwum "Rzeczpospolitej"

Zamów
Unikalna oferta
Wydanie: 11188

Wydanie: 11188

Spis treści
Zamów abonament